Zbiorniki przeponowe to ważny element hydroforów. Regulują działanie pompy hydroforowej, przez co jej żywotność się wydłuża. Zbiorniki przeponowe wyposażone są w gumową przeponę – membranę – stąd również zamiennie nazywane są zbiornikami membranowymi. Membrana oddziela wodę od obudowy zbiornika i znajdującego się w nim powietrza. Dzięki temu zbiornik nie ulega korozji.
Utrzymanie zbiornika przeponowego jest proste i niskobudżetowe. Jedynie co pół roku należy sprawdzić ciśnienie, by utrzymać pod kontrolą ilość powietrza lub azotu. Ich brak mógłby uszkodzić zbiornik. Poza tym, zbiorniki nie wymagają doglądania.
Podczas wyboru zbiornika przeponowego warto pamiętać, by dostosować jego wielkość do swoich potrzeb. To ważne, gdyż im większy zbiornik, tym rzadziej włącza się pompa. W przypadku, gdy zbiornik używany jest w domowej instalacji wodociągowej, gdzie zużycie wody jest raczej duże, warto zainwestować w większy rozmiar. To wydłuży żywotność pompy hydroforowej.
Przede wszystkim są uniwersalne. Wykorzystuje się je nie tylko do wodnych instalacji wodociągowych – stanowią one także jeden z najważniejszych elementów instalacji grzewczych, solarnych i chłodniczych. Używa się ich między innymi jako miejsce do przechowywania wody. Ponadto, w porównaniu do alternatywnych zbiorników hydroforowych są znacznie cichsze. Inne, już wspominane zalety to niskie koszty utrzymania oraz brak potrzeby ciągłego doglądania.