Kompresor to jeden z kilku rodzajów sprężarek powietrza. Chociaż w mowie potocznej te dwa terminy stosowane są zamiennie. Zadaniem kompresora jest sprężanie i oczyszczanie powietrza. Poprzez podniesienie ciśnienia w zbiorniku (sprężenie), powietrze może być wyrzucane z odpowiednią energią. Kompresory usprawniają pracę maszyn potrzebujących sprężonego powietrza do funkcjonowania.
Kompresory można podzielić na dwa rodzaje: olejowe i bezolejowe. Wybór modelu uzależniony jest od tego, do czego będzie wykorzystywane sprężone powietrze.
Kompresory olejowe charakteryzują się dużą mocą i gabarytami. Są szeroko wykorzystywane w zakładach wulkanizacyjnych, ale równie dobrze sprawdzą się w domowych warsztatach. To, co różni kompresory olejowe od bezolejowych, to rodzaj tłoku – w kompresorach olejowych tłok wymaga smarowania. Natomiast tłoki kompresorów bezolejowych są wykonane z materiału o niskim współczynniku tarcia. To niestety niesie za sobą mniejszą trwałość i krótszą żywotność.
Kompresory bezolejowe świetnie sprawdzą się do używania sporadycznego, na przykład pompowania basenu, materaca lub koła w rowerze. Używa się ich również w gabinetach stomatologicznych. Zaletą jest również ich niewielki rozmiar, co przekłada się także na mniejszą moc. Dlatego w przypadku bardziej profesjonalnego lub intensywnego wykorzystywania powinniśmy zdecydować się na większy i wydajniejszy kompresor olejowy.