Pompy głębinowe służą do czerpania wody z dużych głębokości. Stosuje się je, gdy głębokość zbiornika, z którego zamierzamy czerpać wodę przekracza 8 metrów. Do pompowania wody z mniejszych głębokości odpowiednie są hydrofory. Pompy głębinowe służą do pobierania wody czystej, która może być wykorzystywana na przykład w domach jednorodzinnych.
Pompy głębinowe cechują się pionową osią i niewielką średnicą. To umożliwia im dotarcie do ujęć głębinowych. Lecz nie tylko, gdyż pompy głębinowe nadają się również jako pompy do studni kręgowej (kopanej), a także różnych zbiorników wodnych (np. odpowiednio głębokich rzek lub jezior). Mniej standardowe użycie pomp głębinowych wiąże się jednak z koniecznością instalacji rury osłonowej. To nieuniknione, jeśli chcesz ochronić silnik pompy przed przegrzaniem.
To jedyne opłacalne rozwiązanie, jeśli okaże się, że woda w studni piaszczy, czyli kiedy w wodzie znajduje się piasek. Wówczas konieczne jest zakupienie pompy głębinowej antypiaskowej, wykonanej z odpornych na trudne warunki materiałów i wyposażonej w filtry antypiaskowe. Jeśli woda jest czysta, bez piachu wtedy dobrym rozwiązaniem będą tanie pompy śrubowe, np. pompa Dipper 2700.
Zwróć uwagę na średnicę pompy. Jej rozmiar powinien zależeć od rozmiaru studni i być dobrany tak, by nie dopuścić do zakleszczenia się pompy w studni. Pamiętaj również, by zbadać swój zbiornik pod kątem jakości wody i ochronić pompę głębinową przed ewentualnym uszkodzeniem.