Zbiornik przeponowy czy ocynkowany – który wybrać do hydroforu?
Instalacje wodociągowe, szczególnie takie, które doprowadzają wodę z własnych źródeł, niekiedy narażone są na spadki ciśnienia. Jest to nie tylko mało komfortowe dla użytkownika, ale też niebezpieczne dla urządzeń odpowiedzialnych za dostarczenie wody do punktu poboru. Z tego powodu ważnym elementem instalacji hydroforowych są zbiorniki, które dzielą się na przeponowe i ocynkowane.
Zbiornik przeponowy
Zbiorniki przeponowe nazywane inaczej zbiornikami membranowymi od znajdującej się w ich wnętrzu gumowej membrany to urządzenia, których zadaniem jest regulacja działania pompy hydroforowej. Dzięki ich pracy, żywotność pompy znacznie się wydłuża, regulują bowiem ciśnienie wody, a także zapobiegają korozji. Dzieje się tak za sprawą membrany, która oddziela wodę od obudowy zbiornika i znajdującego się w nim powietrza. Ceni się je za uniwersalność, ponieważ wykorzystuje się je zarówno w wodnych instalacjach wodociągowych, jak i w instalacjach grzewczych, chłodniczych czy solarnych.
Największe zalety zbiorników przeponowych:
- minimalne ryzyko korozji ze względu na fakt, że gumowa membrana oddziela wodę od ścian zbiornika,
- dobra jakość wody, nie ma ona bowiem kontaktu ze ściankami zbiornika, co szczególnie w przypadku tanich urządzeń niewiadomego pochodzenia mogłoby wpłynąć na zanieczyszczenie wody,
- łatwa obsługa, wymagająca jedynie okresowej kontroli ciśnienia w membranie,
- stosunkowo niski koszt zakupu.
Zbiorniki przeponowe mają wiele zalet, dlatego też są najczęściej wybieranymi urządzeniami tego typu. W ich przypadku należy pamiętać jedynie o tym, że gumowa membrana z czasem może stracić swoje właściwości i będzie konieczna jej wymiana. Ponadto zbiorniki membranowe nie nadają się do wody, która wymaga uzdatniania, nie można bowiem stosować napowietrzania oraz rozwiązań, które umożliwiają usunięcie manganu i żelaza. Są one dobrym wyborem w domowych instalacjach.
Zbiornik ocynkowany
Zbiornik ocynkowany wewnątrz posiadają komorę sprężonego powietrza i część na wodę. Brak gumowej przepony minimalizuje koszty eksploatacji i wymiany części. Ze względu na fakt, że może on występować w wielu pojemnościach (nawet bardzo dużych) ma zastosowanie w instalacjach nawadniających m.in. dla rolnictwa i przemysłu. Nie znaczy to jednak, że nie można zastosować go w domu.
Największe zalety zbiorników ocynkowanych
- bezawaryjność i niskie koszty eksploatacji,
- uniwersalność wynikająca z możliwości licznych zastosowań,
- duże możliwości dotyczące uzdatniania wody.
Do wad zbiorników ocynkowanych należy możliwość korozji, a także wpływu na smak i jakość wody, szczególnie w przypadku zbiorników niskiej jakości. Problem ten powinien zostać wyeliminowany, jeśli wybierze się zbiornik od renomowanego producenta. Wtedy z pewnością spełni on swoje zadania i pozwoli na wiele lat eksploatacji, zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.
Aby wybrać rodzaj zbiornika, z pewnością warto poznać wady i zalety obu z nich. Warto pamiętać także o tym, aby dokładnie określić swoje potrzeby. Urządzenie dobrane w sposób indywidualny będzie pracowało efektywnie i znacznie wydłuży żywotność pompy hydroforowej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy