W jaki sposób wyczyścić przydomowe szambo?
Dlaczego należy regularnie czyścić szambo?
Regulacje prawne nakładają na właściciela działki obowiązek regularnego czyszczenia szamba i dokumentowania tego faktu. Zaniechanie może być karane przez gminę nawet grzywną. Wysoka kary nie jest bezpodstawna. Nieregularne opróżnianie szamba może być szkodliwe dla człowieka i środowiska, gdyż w wyniku procesów biochemicznych w zbiornikach powstają trujące gazy (np. siarkowodór). Ścisłe przestrzeganie cykliczności opróżniania szamba jest ważne również z bardzo prozaicznych powodów – nieczyszczone szambo szybciej się niszczy, a to przysparza dodatkowych kosztów. Dlatego przydomowe zbiorniki fermentacyjne muszą być regularnie opróżniane i dezynfekowane.
Częstotliwość opróżniania szamba zależy od ilości produkowanych nieczystości. Optymalnie jest to mniej więcej raz na 2-3 tygodnie.
Czym są pompy do szamba?
Najwygodniejszym sposobem opróżniania przydomowego szamba są pompy zatapialne (zanurzeniowe). Służą one do wypompowywania cieczy – zarówno tych czystych, jak i bardzo brudnych. To, co zostanie wypompowane, jest następnie transportowane do wyznaczonego miejsca przy pomocy węża tłocznego. Pompy zatapialne wykonane są bardzo wytrzymałych materiałów i zaprojektowane tak, by poradziły sobie z przepompowaniem wody zawierającej różnej wielkości zanieczyszczenia. Najbardziej problematyczne są zbiorniki jednokomorowe. W ich opróżnianiu najefektywniej radzą sobie profesjonalne pompy do szamba z rozdrabniaczem, który ułatwia wypompowywanie dużych zanieczyszczeń – resztek jedzenia, fekaliów czy włosów.
Czym kierować się przy wyborze pompy do szamba?
Przy wyborze odpowiedniej pompy zatapialnej, która posłuży nam do opróżniania szamba, należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Wpływa ona na czas opróżniania zbiornika. Kolejnym parametrem jest maksymalna wielkość zanieczyszczeń. Jeśli potrzebujesz mocnego urządzenia, warto zainwestować w model wyposażony w rozdrabniacz. Inne ważne parametry to, między innymi, zdolność do unoszenia słupa wody oraz obecność pływaka, który automatycznie wyłączy pompę i ochroni ją przed pracą na sucho.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy