Jak wyeliminować problemy z cyrkulacją ciepłej wody użytkowej?
Im większa jest odległość punktów poboru od zbiornika, tym dłużej trzeba czekać na ciepłą wodę. Aby zyskać komfort, warto zdecydować się na cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Jest to nic innego jak dodatkowa rurka poprowadzona od zbiornika do daleko położonych punktów poboru wody. Zalecana długość przewodów nie powinna przekraczać 30 metrów, a długość powrotnego przewodu cyrkulacyjnego – 20 metrów.
Warunkiem krążenia wody jest uruchomienie zainstalowanej na przewodzie pompy cyrkulacyjnej, która sprawia, że woda nieustannie krąży między kotłem (gazowym, olejowym lub na paliwa stałe) a kranem i od razu po otwarciu kurka pojawia się w pożądanej temperaturze. Krążenie wody w instalacji zapobiega powstawaniu zastoin, które mogą prowadzić do tego, że woda zacznie śmierdzieć. W gorszym przypadku zastoiny mogą skutkować powstaniem kolonii bakterii Legionella.
Zarzutem dość często stawianym cyrkulacji c.w.u. są podwyższone rachunki za energię elektryczną. Wynika to z faktu, że pompa wymuszająca obieg ciepłej wody działa na prąd. Aby tego uniknąć, należy zrealizować pętle cyrkulacyjne w przemyślany sposób i wziąć pod uwagę potrzeby domowników. Pompa nie powinna pracować całą dobę, tylko uruchamiać się wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. W tym celu warto zakupić sterownik pompy cyrkulacyjnej, który zadba o to, aby pracowała w określonych godzinach. Aby zminimalizować schładzanie wody w obiegu, warto dokładnie ocieplić otulinami zarówno rury cyrkulacyjne, jak i rury rozprowadzające ciepłą wodę.
Co powoduje kłopoty z cyrkulacją ciepłej wody użytkowej?
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej ma wiele zalet, jednak zdarza się, że pojawiają się problemy z działaniem całej instalacji. Jeżeli pompa cyrkulacyjna nie chce działać po dłuższym nieużywaniu, problemem mogą być osady, które blokują wirnik. Pompa działająca poprawnie powinna nagrzewać się po włączeniu. Natomiast jeżeli zauważymy, że rura cyrkulacyjna jest zimna, możemy mieć pewność, że problem tkwi w pompie. Aby wyeliminować ten problem, należy ręcznie uruchomić wirnik. W tym celu trzeba poluzować śrubą łożysko, pokrętłem przekręcić wirnik lub rozkręcić i skręcić korpus pompy – wszystko zależy od rodzaju pompy. Jeżeli pompa nadal się nie uruchamia, problemem może być spalony bezpiecznik instalacyjny lub zbyt niskie napięcie. W pierwszym przypadku należy wymienić bezpiecznik, a w drugim sprawdzić, czy napięcie sieciowe jest zgodne ze specyfikacją dostawcy.
Nieprawidłowa praca cyrkulacji c.w.u. może być spowodowana także zapowietrzeniem instalacji. Wówczas nagromadzone powietrze uniemożliwia przepływanie wody w obiegu i układ przestaje działać. Problem ten można wyeliminować przez zamontowanie odpowietrznika w najwyższym punkcie rury cyrkulacyjnej. Przyczyną kłopotów z cyrkulacją może być również nieprawidłowy tryb pracy pomp, czy błędne ustawienia. Pamiętaj, aby każdą nieprawidłowość działania pompy sprawdzić w instrukcji obsługi, w której producent zamieszcza najczęściej występujące problemy i sposoby ich rozwiązywania. W innym przypadku należy skontaktować się z producentem lub zgłosić się do autoryzowanego serwisu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy