Jak najwygodniej i najefektywniej nawadniać ogród?
Najpopularniejsze metody nawadniania ogrodu to podlewanie przy pomocy konewki lub węża ogrodowego. Są to nieskomplikowane sposoby, które bywają jednak problematyczne. Ręczne nawadnianie ogrodu wymaga poświęcenia temu zadaniu czasu i energii, szczególnie jeśli posiadamy duży areał do pielęgnacji.
Do tego, początkujący ogrodnicy często mają rozterki dotyczące potrzebnej ilości wody oraz częstotliwości podlewania, a wprawa w tym zakresie zwykle przychodzi po długim czasie. Automatyczny system nawadniania często okazuje się rozwiązaniem tych i wielu innych problemów, sprawiając, że nawadnianie ogrodu staje się dużo bardziej efektywne oraz mniej czasochłonne.
Zalety nawadniania automatycznego
• oszczędność czasu, który możemy spożytkować na inne czynności w ogrodzie (np. sianie czy pielenie);
• oszczędność wody – dzięki sterownikom odpowiedzialnym za nawadnianie rośliny otrzymają odpowiednią ilość wody – to oszczędność pieniędzy, ale również zabezpieczenie roślin przed gniciem i chorobami, które mogłyby wystąpić w przypadku zbyt intensywnego podlewania;
• gwarancja systematyczności – instalując system automatycznego nawadniania, mamy pewność, że nie zapomnimy o codziennym podlewaniu;
• zwiększenie niezależności ogrodnika – nie musimy się martwić o ogród, kiedy wyjeżdżamy na kilka dni.
Najważniejsze są oczywiście efekty. Zdrowe, bujne rośliny to rezultat właściwego nawadniania, czyli podlewania do korzeni. Przy nawadnianiu konewką czy wężem ogrodowym jest to praktycznie niemożliwe, gdyż woda kierowana jest z góry i oblewa całą roślinę. Automatyczny system nawadniania instalowany jest pod ziemią. To gwarantuje dostarczanie wody do korzeni roślin, bez szkodliwego zraszania liści oraz łodyg, które może prowadzić do chorób roślin.
Planowanie automatycznego systemu nawadniania – wskazówki
Podczas planowania instalacji podziemnego systemu nawadniającego warto zastanowić się nad źródłem wody oraz sposobem jej czerpania. Najlepiej, jeśli posiadamy studnię. W takim wypadku do zasilania systemu nawadniającego świetnie sprawdzi się zestaw hydroforowy lub – jeśli lustro wody znajduje się poniżej 7 metra – pompa głębinowa. W przypadku braku stałego źródła wody warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, z którego – przy pomocy pompy zatapialnej – można równie skutecznie czerpać wodę potrzebną do efektywnego nawodnienia ogrodu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy