Jak dbać o domową instalację centralnego ogrzewania?
Instalacja centralnego ogrzewanie to jedna z droższych inwestycji przy budowie domu, która ponadto przekłada się na późniejsze koszty związane z jego eksploatacją. Nie dziwi więc fakt, że każdy inwestor chciałby zapewnić jej jak najdłuższą żywotność i bezawaryjną pracę. Podpowiadamy, jak dbać o domową instalację centralnego ogrzewania.
Stan techniczny instalacji centralnego ogrzewania jest niezwykle istotny zarówno dla jej bezawaryjnej pracy, jak i dla komfortu użytkownika związanego z optymalnym rozkładem ciepła. I choć można się wspomagać pompami obiegowymi, również one nie spełnią właściwie swojej funkcji, jeśli zostaną podłączone do źle działającej instalacji. Z tego powodu od samego początku warto zadbać o jej stan techniczny, co można rozpocząć już na etapie projektu.
- Nie łącz ze sobą grzejników z różnych materiałów! Metale różnią się od siebie potencjałem elektrochemicznym. W związku z tym należy unikać łączenia materiałów o dużej różnicy potencjałów, ponieważ może to skutkować korozją elektrochemiczną w instalacji.
- Zadbaj o temperaturę i ciśnienie wody! Ciśnienie w instalacji, a także maksymalna temperatura wody powinny być dostosowane do najsłabszego elementu. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać tych wartości, ponieważ mogłyby uszkodzić te elementy. Aby zapewnić sobie dodatkowe zabezpieczenie, warto wyposażyć instalację w zawór bezpieczeństwa.
- Nie spuszczaj wody zbyt często! Spuszczanie wody z instalacji z pewnością jej nie służy - nie dość, że może powodować zapowietrzenie całego układu, to jeszcze dostęp powietrza przyspiesza korozję. Z tego powodu spuszczanie wody należy ograniczyć jedynie do sytuacji koniecznych związanych z awarią.
- Zadbaj o jakość wody! Ostatnią, choć chyba najistotniejszą kwestią jest jakość wody. Liczy się tutaj zarówno twardość i zawartość gazów, jak i stopień mineralizacji i odczyn PH. Z tego powodu wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania warto zmiękczyć. Istotne jest także regularne odpowietrzanie oraz jak najwolniejsze uzupełnianie, które zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza. Aby zapewnić odpowiednie PH można stosować specjalne środki chemiczne, które chronią przed korozją, a także zapobiegają osadzaniu się tlenków metali, kamienia kotłowego i innych substancji. Przy wodzie o dużym stopniu mineralizacji, warto także zadbać o jej uzdatnianie.
- Dopilnuj, aby zamontowany był filtr magnetyczny inaczej separator zanieczyszczeń. W instalacji C.O. przy braku powietrza powstaje zwykle czarny osad, który ma charakter magnetyczny, dzięki czemu może być uchwycony za pomocą magnesu. Występujące w obiegu zanieczyszczenia mogą przyśpieszać zużycie pompy obiegowej, zaworów zwrotnych lub odcinających, pozostałych komponentów instalacji grzewczej. Separator służy do usuwania zanieczyszczeń wody w zamkniętych układach instalacji centralnego ogrzewania, a zwłaszcza cząsteczek piasku i rdzy. Dodatkowo funkcja urządzenia to separator/osadnik zanieczyszczeń niemagnetycznych. Zanieczyszczenia tego typu (tzw. kamień kotłowy) blokują wymienniki ciepła, doprowadzają do przegrzewu kotła, zatykają rury oraz zmniejszają efektywność całego systemu. Zanieczyszczenia mogą również blokować wymienniki ciepła, końcówki grzejników lub rur, powodując mniejszą wydajność całego systemu. Grzejniki C.O. są zazwyczaj wykonane ze stali węglowej, która jest wysoce podatna na korozję.
Zastosowanie kilku prostych zasad pozwoli właściwie zadbać o stan instalacji centralnego ogrzewania, co przełoży się na bezawaryjną pracę i pozwoli znacznie wydłużyć jej żywotność.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy