Czego potrzeba do czerpania wody z własnego ujęcia?
Własne ujęcie przyda się do zaopatrywania budynku w wodę do celów bytowych, jak i spożywczych. Możesz także zdecydować się na własne ujęcie wody, które jest konieczne do prowadzenia prac budowlanych i późniejsze podłączenie do sieci wodociągowej, lub po prostu wykonać studnię, która posłuży do stałego zaopatrzenia budynku.
Jeśli zdecydujesz się na czerpanie wody z własnego źródła, pamiętaj, aby zadbać o jej jakość, instalując urządzenia filtrujące. To, w jakim celu chcesz docelowo czerpać wodę ze studni, ma kluczowy wpływ na wybór jej rodzaju. Co więcej, wybór studni uzależniony jest również od warunków hydrogeologicznych.
Jaką studnię wybrać, aby móc czerpać wodę z własnego ujęcia?
Przed budową studni warto przeprowadzić badania, które określą m.in. poziom i jakość wód gruntowych lub źródeł podziemnych. Na podstawie tych informacji można wybrać rodzaj studni. Wyróżniamy trzy rodzaje studni, tj.:
- kręgowa (kopana) – jest to tradycyjna studnia zbudowana z betonowych kręgów, które mają za zadanie chronić ściany wykopu przed osuwaniem. Wykop takiej studni wykonywany jest najczęściej ręcznie, a wodę czerpie się przy pomocy zanurzeniowej pompy głębinowej lub hydroforu,
- głębinowa (wiercona) – powstaje poprzez odwiert i wydobycie materiału skalnego za pomocą świdra. Metoda ta pozwala dotrzeć do głębokich warstw wody znajdujących się na głębokości od 8 do nawet kilkudziesięciu metrów. Studnia ta cechuje się tym, że pomiędzy pokładami wody a powierzchnią gruntu znajdują się nieprzepuszczalne warstwy, oraz istnieje niskie ryzyko zanieczyszczenia wody bakteriami,
- abisyńska (wkręcana) – powstaje poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Studnia taka pozwala czerpać wodę z głębokości około 6 metrów. Jest łatwym do wykonania i tanim ujęciem wody. Idealnie sprawdzi się jako źródło zapasowe lub do celów gospodarczo-budowlanych. Natomiast z uwagi na bardzo słabą wydajność i okresowe wysychanie nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla budynków mieszkalnych lub systemów zraszających.
Jeżeli po wykonaniu studni okaże się, że jest ona zbyt płytka, a woda cechuje się złą jakością, warto wykonać nową studnię lub pogłębić już istniejącą, gdyż koszty urządzeń uzdatniających potrafią być dużo droższe niż wykonanie nowego ujęcia wody.
Jak dobrać pompę do czerpania wody ze studni?
Wybór rodzaju pompy do czerpania wody z wcześniej wykonanej studni uzależniony jest głównie od głębokości lustra wody względem poziomu, na jakim ustawimy pompę. Jeśli nie przekracza ok. 7 metrów, możemy zdecydować się na pompę hydroforową, tzw. samozasysającą. Natomiast do czerpania wody ze studni o głębokości powyżej 7-8 metrów wykorzystuje się pompy głębinowe pobierające czystą wodę, którą po uzdatnieniu można pić. Dużą zaletą jest bezobsługowość po zbudowaniu takiej instalacji pompowej.
Wybierając odpowiednią pompę, należy dobrać parametry jej działania dostosowane do konkretnych warunków pracy, przy czym trzeba uwzględnić ciśnienie podnoszenia i wydajność. Dobrze, aby sprzęt miał zabezpieczenie przed przegrzaniem czy pracą na suchobiegu, co może się zdarzyć, gdy ustanie dopływ wody. Dlatego dla sprawnego działania pompy kluczowe jest utrzymywanie dostatecznie wysokiego poziomu wody.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy