Co robić w przypadku, gdy zaleje nas woda?
Zalanie mieszkania to najczęstszy powód wypłaty odszkodowania mieszkaniowego. To dowód na to, że nie jest to rzadko spotykany problem. Przeciwnie – zalanie może wystąpić w każdym domu w najmniej oczekiwanym momencie. Przyczyny mogą być różne – od uszkodzonych rur po klęski żywiołowe.
Najczęstsze powody zalania pomieszczeń to:
- awaria pralki,
- pęknięcie lub przewiercenie rury,
- uszkodzony zawór,
- niedrożność rur,
- powódź.
Zalanie to jednak nie zawsze skutek awarii. Domy zbudowane na terenach o wysokim poziomie lustra wód gruntowych, a do tego stojące na fundamentach w kiepskim stanie technicznym, ulegają sezonowym podtopieniom piwnic. Powodem zalania może być także budowa terenu wokół budynku, która powoduje, że wody opadowe spływają w jego stronę.
Zalane pomieszczenie może mieć przykre skutki. Może to być między innymi uszkodzenie sprzętu RTV, rozwarstwienie parkietu oraz nieprzyjemności ze strony sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku. Gdy pomieszczenie uległo zalaniu wskutek powodzi, należy pamiętać, że nagromadzona woda zawiera dużo mułu i innych zabrudzeń. Dlatego, by zminimalizować następstwa zalania, wodę należy usunąć jak najszybciej.
Jak usunąć wodę z zalanego pomieszczenia?
Do usuwania niewielkiego zalania mieszkania zwykle wystarczą wiadra, ścierki lub mopy. Jeśli jednak poziom wody jest wysoki, ten sposób nie będzie wystarczający. Wówczas przede wszystkim należy dobrze ocenić sytuację. Jeśli nie jest groźna, a w pomieszczeniu nie ma elektryczności, która mogłaby stanowić potencjalne niebezpieczeństwo, warto zrezygnować z pomocy straży pożarnej i spróbować pozbyć się wody na własną rękę.
Najłatwiejszym sposobem na usunięcie wody z pomieszczenia jest jej wypompowanie. Warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w odpowiednią pompę, która przeznaczona jest do pompowania różnego rodzaju wody – zarówno czystej, jak i bardzo brudnej. Takim wymaganiom sprostają pompy zatapialne. Dzięki nim można bez trudu wypompować z pomieszczenia wodę wraz z jej zanieczyszczeniami i przy pomocy węża tłocznego przetransportować ją w wyznaczone bezpieczne miejsce – takie, w którym nie wyrządzi szkód.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy